poniedziałek, 29 listopada 2010

Trzy podgatunki gier strategicznych

Gry strategiczne polegają na umiejętnym planowaniu, obieraniu odpowiedniej strategii, taktyki. Trzeba się tu wykazać min. umiejętnościami dowodzenia np. oddziałami wojsk. Dzielimy je na RTS-y, gry turowe i ekonomiczne.
Gra komputerowa Heroes
Gry turowe (turówki, taktyczne) były pierwszymi grami strategicznymi. Gracze wykonują tu ruchy na zmianę tzn. raz jeden gracz wykonuje swój ruch, następnie drugi. Nie ma ograniczonego czasu jednak jest ograniczona liczba ruchów, strzałów itd., dlatego też gra ta wymaga dobrego opracowania taktyki. Gracz może udoskonalać swoje wojska, odkrywać nowe tereny. Sceneria opiera się przeważnie na historycznych konfliktach, wojnach np. II wojna światowa. Przykładem takiej gry jest "Heroes of Might and Magic" lub "Syndicate Wars".

Real Time Strategy, czyli RTS-y (Strategie Czasu Rzeczywistego) różnią się od turówek tym, że przeciwnicy grają równocześnie, w tym samym czasie. Celem jest jak najszybszy rozwój podlegającego graczowi wojska. Czyli wyprodukowanie w jak najkrótszym czasie jak najwięcej oddziałów, jak najlepsze uzbrojenie ich, wyszkolenie, bo tylko w ten sposób można pokonać przeciwnika. RTS-y wymagają szybkiego, zdecydowanego myślenia, przewidywania posunięć wroga, dobrego planowania. Do klasyków i pozycji, stanowiących naprawdę dobre gry pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy, zaliczamy min. "Warcraft", "Starcraft", " Dune2".

W grach strategicznych ekonomicznych gracz wciela się w rolę menedżera. Zarządza on jakimś miastem, klubem sportowym czy jakąś gałęzią przemysłu np. koleją i czerpie satysfakcję z rozwoju podległego mu "przedsiębiorstwa". Grający boryka się tu z takimi problemami jak brak pieniędzy, konkurencja. Gdy gracz odnosi sukcesy to gra oferuje coraz więcej gałęzi rozwoju ekonomicznego, coraz więcej opcji.
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Jest komputer, jest i gra

Współczesne czasy pozwalają każdemu przeciętnemu śmiertelnikowi na posiadanie komputera. Jednak już nie w każdym domu można sobie pozwolić na konsolę do gier.
Gry komputerowe stały się bardzo popularne. Szacuje się, że średnia wieku polskich graczy to poniżej dwudziestego roku życia. Oczywiście zdarzają się wyjątki.Ale ogólnie rzecz ujmując gra komputerowa to gra kontrolowana za pomocą komputera, w której gracze wpływają na obiekty widoczne na ekranie w celach rozrywkowych. Gdy sięgniemy do historii, pierwsza gra komputerowa powstała w 1966r., była to gra video o nazwie Periscope. Ale dopiero w latach 70. gry stały się bardziej popularne.Trudno uwierzyć, ale posiadają one zalety, m.in. przynoszą wartości artystyczne i rozrywkowe. Podnoszą też poziom wyobraźni. Do nowych gier komputerowych używa się połączenia grafiki trójwymiarowej, efektów specjalnych, architektur, sztucznej inteligencji, efektów dźwiękowych, przedstawienia dramatyzmu wydarzeń, muzyki oraz fabuły. Inną cechą gier jest potrzebna szybkość reakcji. Oczywiście niezaprzeczalnie największą korzyścią dla gracza jest gra typowo edukacyjna, bo i takie można spotkać w sklepie. Jednak te gry posiadają przedział wiekowy i nie dla każdego gracza się nadają.Gry wieloosobowe pozwalają graczom na rywalizację z różnymi ludźmi na całym świecie, czyli na coś, co też jest unikalne dla gier komputerowych. Niektóre gry pozwalają także tworzenie internetowych społeczeństw istniejących w stałych wirtualnych światach. Ale jak wiadomo wszystko to co ma zalety, posiada także wady, dlatego gry komputerowe to przedmiot kontrowersji i cenzury z powodu ukazywania się w niektórych grach przemocy, przekleństw czy konsumpcji używek.Gdy wpadniesz w wir użytkowania gier, dobrze jest odszukać internetowe forum www.cscenter.pl, na którym zawsze można wymienić się interesującymi informacjami dotyczącymi danej gry i jej trików.

---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

wtorek, 23 listopada 2010

Monopoly - historia legendarnej gry planszowej

Trudno jest znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie grała w Monopoly, albo chociaż w któryś z jego klonów, np. Eurobiznes. Gra od czasów wydania zyskała status kultowej i sprzedała się w ponad 250 milionach egzemplarzy.

Historia gry rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych w czasach Wielkiego Kryzysu. Nieznany jeszcze wtedy nikomu Charles Darrow stracił właśnie pracę i zastanawiał się w jaki sposób zapewnić byt swojej rodzinie. Podczas wizyty u przyjaciół dostrzegł, że bardzo chętnie grają oni w Landlord's Game, wydaną na początku XX wieku grę planszową polegającą na handlu nieruchomościami. Landlord's Game była jednak bardzo niedopracowana, Charles Darrow projektując własną wersję wymyślił dużo nowych elementów, takich jak kolory poszczególnych nieruchomości, karty "Szansa" i "Kasa Społeczna", a także możliwość stawiania domków i hoteli. Legenda głosi, że projekt własnej gry z narysował z braku środków na ceracie(sic!).

http://www.flickr.com/photos/flem007_uk/3156285617/

Mając gotowy projekt gry Charles zgłosił się do największych wówczas wytwórni, czyli do Parker Brothers i Milton Bradley Company. Jednak szefowie tych wydawnictw niechętnie przyjeli jego ofertę, wymienili mu kilkadziesiąt błedów dotyczących gry i ostatecznie odrzucili projekt. Charles Darrow jednak się nie poddał i zaczął wydawać grę własnym sumptem. Na początku rozprowadzał ją wśród przyjaciół i znajomych, później sprzedawał w okolicznych sklepach z zabawkami. Monopoly okazało się hitem. Sklepy same zgłaszały się do niego po następną dostawę, bo ludzie wykupowali wszystkie egzemplarze. Wtedy wydawnictwo Parker Brothers widząc swój błąd, zgłosiło się do Charlesa i zaproponowało mu wydawanie Monopoly na skalę całego kraju. Czerpiąc dochody z tantiem od każdego sprzedanego egzemplarza Charles Darrow szybko stał się majętnym człowiekiem, a jego gra jest obecnie rozpoznawalna przez dzieci i dorosłych w każdym zakątku świata.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Strategiczne podejście do gier komputerowych

Autorem artykułu jest Jacek Waszyński


Co takiego wyróżnia gry strategiczne od innych? Jakie pozycje wyróżniły się na rynku i były największymi hitami a dziś stanowią legendę gatunku?

W grach strategicznych głównym czynnikiem wpływającym na przebieg rozgrywki są decyzje podejmowane przez gracza. Wiele pozycji gier posiada jakiś element decyzyjny, jednakże nie można ich nazwać strategicznymi. Są nimi z pewnością takie, w których planowanie i podejmowanie właściwych decyzji w przeważającej mierze decyduje o dalszych następstwach w osiąganiu celu. Taktyka stanowi ich nieodłączną część. Często również gry symulacyjne i RPG kładą większy nacisk na cechy strategiczne aniżeli na akcję i rozwiązywanie zagadek.

Pochodzenie gier strategicznych
Na długo przed powstaniem gier wideo wielu ludzi czerpało rozrywkę przy strategicznych grach planszowych. Najbardziej znanymi były klasyki takie jak „Othello", „Risk" i „Stratego". Gry wymagały planowania i przemyślanej taktyki, aby osiągnąć wyznaczone cele. W miarę rozwoju techniki komputerowej zdawano sobie sprawę z ogromnego potencjału pozwalającego wypróbować podobne gry strategiczne w wirtualnym świecie.

Strategie czasu rzeczywistego (RTS) a strategie turowe (TBS)
Większość starszych strategicznych gier komputerowych było opartych na rozgrywce turowej. Polega ona na planowaniu swoich działań, manipulowaniu surowcami czy bohaterami w czasie trwania tury. Po wyczerpaniu możliwości gracz musi zakończyć swoje działania, by mogli je rozpocząć inni. Zwykle przy budowaniu swojej tury nie było limitu czasowego, więc pozostali musieli czekać aż zostanie zakończona.

W RTS grano jednocześnie w tym samym czasie. Jakakolwiek zmiana odnosiła natychmiast skutek. Jako że gracze nie musieli czekać na ruchy przeciwników lub członków tej samej drużyny - strategie czasu rzeczywistego odnosiły większe sukcesy na rynku i były bardziej popularne.

Starcraft

Jest wiele strategii TBS oferujących wyśmienitą rozgrywkę, które uważa się za klasyki. Wśród nich znaleźć można takie pozycje jak: „Heroes of Might and Magic", „Civilization", „X-COM" czy „Alpha Centauri". Natomiast najbardziej znane i najlepiej sprzedające się gry strategiczne czasu rzeczywistego to bez wątpienia „Command and Conquer", „Age of Empires", „Populous" i „Myth".

Najlepsze gry strategiczne pod względem sprzedaży
Największą sprzedaż wszechczasów osiągnęły gry wydane przez Blizzard Studios. Ich czołowy produkt, seria Warcraft przekroczyła najśmielsze oczekiwania zwłaszcza w wersji gry online „War of Warcraft". Na drugim miejscu znalazł się „Starcraft" Blizzarda, który aktualnie zaliczany jest do klasyki. „Battlefield 2" od Electronic Arts pod tym względem również zajął jedną z czołowych pozycji znajdując szereg wielbicieli.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 22 listopada 2010

Czy gry on-line to zwykła strata czasu?

Pożeracze lub złodzieje czasu – tak mówiono dawniej o telewizorach. Czy określenie to możemy dziś przypisać komputerom? A może pasuje ono najlepiej do tak powszechnych w sieci gier?

W dzisiejszych czasach Internet oferuje nam wiele ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu. Jedną z nich są gry on-line, przy których możemy się nieźle bawić, jak i niekiedy zrelaksować po ciężkim dniu. Wielu ludzi uważa, że strony z grami są jedynie dla dzieci, ale nie jest to prawdą. Rodzice często zabraniają też dzieciom korzystania z portali z grami, gdyż uzależniają i łatwo z nich przejść na stronę z nieodpowiednią dla dzieci treścią.



Istnieje wiele rodzajów gier, od przygodowych, przez strategiczne aż po logiczne. Każdy może tu znaleźć cos dla siebie. Wybór jest ogromny, a same portale mają wiele zalet. Po pierwsze ogromnym plusem jest to, że większa część z nich jest darmowa. Bardzo łatwo je również znaleźć, wystarczy wpisać w wyszukiwarce „gry on-line”, a zapewniam - będzie w czym wybierać. Na pewno warto zajrzeć do znanego wszystkim portalu gry.pl, gdzie praktycznie codziennie pojawiają się nowości



Rożnego rodzaju gry już wieki temu umilały ludziom wolny czas, wiec dlaczego by nie przenieść ich również do Internetu. Dzięki niemu zyskujemy także nowe możliwości, poznajemy innych graczy, z którymi możemy dzielić się wspólną pasją. Gry sieciowe zaczynają powoli nabierać coraz większego znaczenia, powstaje coraz więcej stron, które zrzeszają fanów konkretnej gry, tworzą się rożnego rodzaju kluby. Ludzie zaczęli poważniej traktować gry sieciowe, czego dowodem są turnieje, organizowane na świecie za pośrednictwem Internetu. Gorąco polecam gry on-line jako wspaniałą rozrywkę, dostępną dla każdego i bardzo wciągającą, o czym z resztą każdy kto spróbuje przekona się sam. Należy jednak pamiętać o umiarze.

Gry.pl

Co to są gry casual?

Nazwa gry casual z pewnością brzmi dla Ciebie obco. Czy słusznie? Mogę się założyć, że nie – z pewnością spotykałeś się już bowiem w życiu z podobną formą rozrywki. Kiwasz głową w przeczącym geście? Spokojnie, po przeczytaniu tego tekstu z pewnością będziesz wiedzieć, na czym stoisz.

Terminologia

Gry casual tak naprawdę nie mają jeszcze oficjalnego polskiego tłumaczenia, dlatego są nazywane na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to gry niedzielne (stąd też nazwa naszego serwisu). Jest ona związana z grupą odbiorców casuali, czyli tak zwanymi graczami niedzielnymi – osobami, które nie są zapalonymi graczami, gdyż nie jest to ich hobby i nie poświęcają mu kilku godzin swojego czasu dziennie. Preferują raczej niezobowiązującą partyjkę w przerwie na kawę lub krótkie posiedzenie w sielankowe, niedzielne popołudnie. Grupa ta rośnie proporcjonalnie do upowszechniania się Internetu oraz technologii informacyjnych i w Polsce osiągnęła już naprawdę spore rozmiary.

Czym są gry casual?

Gry niedzielne od tradycyjnych gier, zwanych w bardziej fachowym języku „core games” wyróżnia kilka charakterystycznych cech. Są to mianowicie:

* prostota obsługi – odbiorca nie musi poświęcać wielu godzin na opanowanie sterowania i zasad rządzących rozgrywką, gdyż są one bardzo proste i łatwe do zrozumienia

* dostępność – gry casual doskonale nadają się do szybkiej, niezobowiązującej partyjki – włączasz, grasz 15 minut, wyłączasz, a w międzyczasie świetnie się bawisz

* małe wymagania sprzętowe – w erze drogich i super mocnych komputerów gry niedzielne wyróżniają się tym, że działają na praktycznie każdym laptopie, netbooku czy PC, co automatycznie zwiększa ich zasięg.

* niska cena – koszt gry casual to w naszym kraju zwykle około 19,99 zł. Dla porównania tradycyjne gry po pojawieniu się w sklepach kosztują od 100 złotych w górę.

* cyfrowa dystrybucja – nabywanie gry casual jest bardzo łatwe i szybkie. Ściągasz niewielki plik, następnie błyskawicznie instalujesz, dokonujesz płatności internetowej za pełną wersję i cieszysz się grą. Cały zabieg zajmuje około 10-15 minut!

* darmowa wersja próbna – każda gra niedzielna posiada całkowicie darmową wersję demonstracyjną. Pozwala to sprawdzić produkcję własnoręcznie i to bez płacenia ani grosza. W zależności od wydawcy testować grę można 30-60 minut. Zawsze wiesz, co kupujesz!

Jakie są typy gier casual?

Wśród gier niedzielnych zdarzają się pozycje wyjątkowo nietuzinkowe i zaskakujące nawet największych wyjadaczy w tej branży, ale większość z nich można z łatwością zakwalifikować do jednego z popularnych gatunków. Najczęściej na rynku ukazują się pozycje spod szyldów:

* dopasuj 3 – gry polegają na łączeniu ze sobą trzech lub więcej elementów tego samego typu, np. kolorowych kulek czy kamieni. Przykłady: Skarby Montezumy, Skarby Montezumy 2, Stoneloops! Of Jurassica

* ukryte obiekty – tutaj zadaniem gracza jest kolekcjonowanie przedmiotów porozrzucanych po planszy. Przykłady: Hania: Pomocnik Świętego Mikołaja, Sherlock Holmes: Tajemnica Perskiego Dywanu

* na czas – jak sama nazwa wskazuje, głównym przeciwnikiem w grach tego typu jest upływający czas. Musimy się więc szybko uwijać i wykonać postawione przed nami cele w ustalonym okresie czasu. Przykłady: Odlotowa Farma, Odlotowa Farma 2, Supermarket Mania

* zręcznościowe – gry niedzielne z tego gatunku nie odbiegają zbytnio od tradycyjnych zręcznościówek – liczą się tutaj przede wszystkim szybkie palce, spostrzegawczość i dobra koordynacja. Przykłady: Karol Jaskiniowiec: Świąteczna Przygoda, Azangara, Podniebne Taxi

Dlaczego gry casual świetnie się sprzedają i są popularne?

Odpowiedź na powyższe pytanie częściowo można znaleźć powyżej, czytając o charakterystycznych cechach gier niedzielnych. Prostota obsługi, niska cena oraz wygodny dla gracza model dystrybucji sprawiają, że grupa odbiorców casuali jest ogromna. Dalej wyciągnięcie odpowiedniego wniosku nie jest już niczym trudnym – im więcej konsumentów, tym większa popularność, większa sprzedaż, większe przychody i naturalnie większe zyski. Gry casual zaliczają się do grupy produktów, które są przeznaczone – jak to się przyjęło mówić – dla mas. Gry niedzielne w przemyśle elektronicznej rozrywki można porównać do mleka w przemyśle spożywczym. Zdecydowana większość ogólnej liczby konsumentów kupujących na danym rynku decyduje się na wybór tego właśnie produktu.

Rajdowe mistrzostwa świata WRC 2010

Rajdy samochodowe to niewątpliwie sport dla ludzi o mocnych nerwach. O czasach na torach, często decydują nie tylko zdolności manualne kierowców, ale także umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacji zwiększonego napięcia.

Ostatnimi laty szczególnym uznaniem wśród fanów samochodowych zmagań cieszy się WRC, nie bez powodu, ponieważ jest to najwyższa i zarazem najbardziej prestiżowa kategoria.

Producenci gier komputerowych, a w szczególności włoskie studio Milestone, doceniają zainteresowanie tym sportem, tworząc co roku, w porozumieniu z FIA (Międzynarodową Federacją Samochodową) nowe odsłony symulatorów rajdów samochodowych. Codzienne statystyki Ilości pobrań wersji demo WRC 2010 pokazują, że zainteresowanie tematem jest naprawdę ogromne.

Demo gry WRC 2010 udostępnione przez producenta daje nam możliwość przetestowania gry przed jej ewentualnym zakupem, warto więc to zrobić, aby później nie żałować straty, ciężko zarobionych pieniędzy. Cena gry jest dość wysoka, bo wacha się w granicach 120 zł. Moim zdaniem warto, zważając szczególnie na fakt iż WRC 2010 ma wykupioną oficjalną licencję Międzynarodowej Federacji Samochodowej, dzięki czemu mamy do dyspozycji nie tylko prawdziwych kierowców ale także ich pilotów, zespoły fabryczne a także wszystkie imprezy z rajdowego kalendarza.

Pełna wersja gry oferuje nam 13 torów, w 13 różnych lokacjach: Nowej Zelandii, Japonii , Hiszpanii , Szwecji, Meksyku, Jordanii, Portugalii, Bułgarii, Finlandii, Niemczech , Turcji, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Twórcy gry postarali się także o wzbogacenie zabawy trybem multiplayer, który umożliwia dodatkową zabawę w sieci. Demo gry WRC 2010 daje nam możliwość przetestowania gry jedynie na dwóch trasach.

Wielu z starszych panów jak i również pań kojarzy tą grę z lat 98-99. Bo właśnie wtedy miała swój początek. Latami gra zyskiwała zwolenników jak i krytyków. Zastanówmy się dlaczego gra nie szczycąca grafiką czy fabułą osiągnęła tak wiele?

Counter Strike 1.6 jest grą która stoi na szczycie rankingów gier online. Ogromna ilość graczy umacnia tą pozycje. Dla niektórych to wydaje się dziwne. Dlaczego gra z lat 90-dziesiątych nadal jest tak popularna? Produkt powstały w czasie świetności Half-Life, uzyskał od razu wielu zwolenników. Gra umożliwia bezpośrednią rywalizację z innymi graczami. Dostarcza adrenaliny, odpręża.
W końcu z czasem Valve wprowadziło na rynek produkt Steam, który tak na dobrą sprawę "zarządza" produktami Valve. Pilnuje oryginalności gry oraz co najważniejsze zapobiega użyciu wspomagaczy. Niestety nie działa to na zasadzie uniemożliwienia instalacji wspomagacza, a banuje konto Steam gracza po wykryciu wspomagacza. Bardzo często odbywa się to z opóźnieniem.
Dzięki oprogramowaniu Steam można było rozgrywać "fer" mecze, sparingi itp. Powstały Ligi E-Sportu związane bezpośrednio z CS 1.6. Największą taką ligą mającą w swoim asortymencie CS jest ESL. Oczywiście mówię tu o ligach dostępnych dla zwykłych graczy. Są również zawodowe ligi CS. Tak dobrze słyszycie, jest to również w swoim rodzaju zawód. Gracze profesjonalni grają z zagranicznymi zespołami. Polska bardzo często zajmowała podium w światowych rywalizacjach.
Powstały również przeróżne strony gromadzące graczy. Tak zwane Sieci Serwerów, gromadzą fanów tej gry. Dysponują one bardzo często profesjonalnie wykonanymi serwerami. Jedną z takich sieci jest HosT-ArenaCS. Lecz niestety zawsze tak jest. Wielokrotnie są to Serwery na których możliwa jest gra na wspomagaczach.
Więc dlaczego ta gra przyciąga tylu graczy? Ponieważ jest daje emocje, adrenalinę i rywalizację. Poza tym dla młodszych graczy liczy się to że kolega gra.
Nie pozostało mi nic innego jak zaprosić was do gry.
Counter Strike 1.6 gra dla każdego.